Anasayfa HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

İZMİR’İN RAKAMLARI WEB SİTESİ

Bu web sitesi, İzmir ile ilgili üretilen çeşitli konulardaki istatistikleri kamuoyunun bilgisine sunmayı, karar alma süreçlerinde ihtiyaç duyulan güvenilir istatistiki bilgiyi sağlamayı ve güçlü bir bilgi altyapısı oluşturmayı, buna karşılık site kullanıcılarının söz konusu verilerden yararlanarak İzmir ve İzmirliler için yeni bilgi ve katma değerler üretmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, ihtiyaç duyulan konularda istatistiki bilgi derleyen, değerlendiren karar alıcıların, İzmir’de ikamet eden ya da ikamet etmeyi düşünen vatandaşlarımızın, yatırımcıların, öğrencilerin, akademisyenlerin, turistlerin ve veriye ulaşmak isteyen tüm vatandaşlarımızın İzmir’in demografik ve sosyo-ekonomik durumu hakkında genel bir fikir sahibi olması, doğru kararlar verebilmesi, geleceğe ilişkin plan ve programlar yapabilmesi ve kullanıcıların şehrin dinamikleri, değerleri, geçmişi, bugünü ve geleceği konusunda bir bütün olarak kıyaslama ve değerlendirmede bulunabilmesi için doğru, güvenilir ve zamanlı istatistiksel bilgiler konusunda fırsatlar sunmaktadır.

Verilerin anlaşılabilir olması için geriye dönük yılar ve iller bazında karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada yer alan iller, ülkemizde büyükşehir statüsünde olan 30 il olarak seçilmiştir. Ayrıca, İzmir’in 30 ilçesinin de çeşitli konularda karşılaştırmalı istatistikleri yer almaktadır.

Web sitesindeki bilgi ve grafikler ağırlıklı olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kamuoyu Araştırma Şirketleri ile diğer kurum ve kuruluşların verilerinden derlenerek Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na bağlı İstatistik ve İç Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sizlerden gelecek yeni fikir ve öneriler ile birlikte bir sonraki yıl içerik bakımından daha da zenginleştireceğimiz İzmir’in Rakamları Web sitesinde yeniden buluşmak dileğiyle.

Öneri ve Fikirleriniz için Bize Ulaşın
STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI / İstatistik ve İç Kontrol Şb. Md.

E-mail: istatistik@izmir.bel.tr

İletişim Formu İçin Tıklayın.